Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı

‘Parsel parsel satılan askeri araziler kimlere peşkeş çekiliyor?’ ‘Parsel parsel satılan askeri araziler kimlere peşkeş çekiliyor?’

20 May 2022
DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar: ‘Parsel parsel satılan askeri araziler kimlere peşkeş çekiliyor?’

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar yerleşim yerleri içerisinde kalan askeri arazilerin imara açılmasına tepki gösterdi. Avşar şu ifadeleri kullandı:

‘Askeri arazilerin yeşil alan olarak kalacağı belirtilmişti’

“15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası görülen lüzum üzerine yerleşim yerleri içerisinde kalan askeri kışlaların yerleşim yerlerinin dışına taşınması kararlaştırılmıştı. Yerleşim yerleri içerisinde kalan ve büyük bölümü yeşil alan olan askeri arazilerin ise yeşil alan olarak kalacağı ve imara açılmayacağı belirtilmişti.”

‘Askeri arazilerin yeşil alan olarak korunmasını vurguluyoruz’

“Son günlerde sıkça karşılaştığımız, orman ve tarım arazilerinin imara açılmasından beklediği rantı elde edemeyen iktidar; Bakan Kurum’un ‘Biz hiçbir zaman askeri arazileri rant olarak görmedik’ dediği arazileri dahi imara açmaya başlamıştır. Bizler DEVA Partisi olarak, yerleşim yerleri içerisinde kalan askeri arazilerin yapılaşmasını değil, sosyal donatı ve yeşil alan olarak korunması gerektiğini vurguluyoruz.”

‘Neden var olan yeşil alanlarımızı imara açıyorsunuz?’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Askeri alanlar yeşil kalacak’ sözlerini hatırlatan Avşar iktidara şu soruları sordu:

“İstanbul gibi nüfusun yoğun olduğu şehirlerimizde kalan, son yeşil alanlar olan askeri arazilerin yapılaşmaya açılmasından kasıt nedir? Askeri kışlalar, askeri araziler rant kapısı olarak görüldüğü için mi şehir dışına çıkartıldı? Parsel parsel satılan askeri araziler ihale bile yapılmadan kimlere peşkeş çekiliyor? Atatürk Havalimanı’nı Millet Bahçesi yapmak amacıyla yıkacağınıza neden var olan yeşil alanlarımızı korumuyor, imara açıyorsunuz?”

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #İMAR
  • #RANT

SONRAKİ HABER

YEREL YÖNETİMLER ve ŞEHİRCİLİK POLİTİKALARI BAŞKANI CEM AVŞAR SEÇİM STARTI VERDİ.

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

20 May 2022