Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı

Belediyeler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır! Belediyeler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır!

02 Nis 2020
Belediyeler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır!

İçişleri Bakanlığı koronavirüs salgınından etkilenen vatandaşlar için bağış kampanyası düzenleyen CHP'li Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin hesapların bloke etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yardım Toplama Kanunu’nun yardım toplaması hususlarıyla bir ilişkisi bulunmamaktadır. Yardımın kapsamına göre il valisinden izin alınması gerekmektedir” denildi.

Independent Türkçe’ye konuşan DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, dayanışma ve yardımlaşma kanallarının yasaklanmasının aksine artırılarak güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Devletin söz konusu yardımları destekleyerek koordine etmesi gerektiğini ifade eden Ekmen, “Yasaklama değil dayanışma ve koordine zamanıdır” dedi.

Ekmen, alınan kararın hem ihtiyaç sahiplerine yardımları gitmesine engel olunduğunu hem de morallerin bozulmasına yol açtığını vurguladı.

Belediyelerin bağış kabul etme yetkilerinin kampanya ve benzeri koordine yetkisini de içerdiğini hatırlatan Ekmen, şöyle konuştu:

İçişleri Bakanlığının yasağına gelince, Yardım Toplama Kanunu açısından doğru gözükebilir ama diğer yanda belediyeler ve büyükşehirler yasası var ve bu iki yasa da özel yasa oldukları için uygulamada öncelikli yasa olarak kabul edilirler. Belediyelerin bağış kabul etme yetkilerinin varlığı, buna dair kampanya ve benzeri koordine yetkisini de içerir.

“Yerel yönetimler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır”

Belediyelerin de devletin bir parçası olduğunu işaret eden Ekmen, “Bir an için bakanlık haklı olsa bile, yapılması gereken yasaklama, hesaplara el koyma değil, eksikliklerin tamamlanması için ilgili belediyelerin dikkatini çekmek olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Emin Ekmen, sözlerini şöyle tamamladı:

Yerel yönetimler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır. Çağdaş devletler yerel yönetimlerinin güçlülüğü ile övünür. Yasayla yetkileri belirlenmiş, merkezi hükümetin denetimi altında çalışan belediyelerin adeta paralel yapılar olduğu iddiası kabul edilemez.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İl Başkanları toplantısında “Devletin içinde devlet olmaz” diyerek belediyelerin yardım kampanyasına karşı çıkmıştı.  • İLGİLİ ETİKET:
  • #YEREL YÖNETIMLER
  • #ŞEHIRCILIK
  • #BELEDIYELER

SONRAKİ HABER

SİYASİ REKABET VATANDAŞA HİZMETİ ENGELLEMEMELİDİR.

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

02 Nis 2020